Harvest Snaps Green Pea or Red Lentil Tomato Basil Snack Crisps (Dollar Tree)

Crunchy, crispy foods such as chips are a satisfying snack. The main problem with traditional potato chips is that they aren’t healthy for you. While browsing the aisles at my local Dollar Tree recently, I came across some crispy red lentil- and pea-based snacks that aim to be a step above regular chips.

Harvest Snaps Snacks

Harvest Snaps cost $1.25 for a 2-ounce package at Dollar Tree, which comes out to about 63 cents per ounce.

I found these at Dollar Tree in a Lightly Salted Green Pea flavor and in a Red Lentil Tomato Basil flavor. They’re made in several other flavors including Caesar, Wasabi Ranch, White Cheddar, and more, but I only saw two flavors at my local Dollar Tree.

Harvest Snaps Red Lentil Tomato Basil Snacks

Harvest Snaps Red Lentil Tomato Basil Snacks.

The snacks are certified gluten free and nonGMO, and they’re marketed as vegetarian friendly. If you’re looking out for allergens, both flavors I tried were packed on shared equipment with milk. Ingredients are fairly simple, with green peas or red lentils listed as the first ingredient. While the Green Pea Snack Crisps are advertised as having 50% less sodium than regular potato chips, the fine print on the back of the package states they aren’t a low-sodium food.

Harvest Snaps Green Pea Snacks

Harvest Snaps Green Pea Snacks.

Harvest Snaps are not exclusive to Dollar Tree and can also be found in stores such as Target and Walmart. They’re sold in larger packages at other retailers (it’s common for Dollar Tree to sell different packaging sizes in order to keep prices low). At the time of publication, a 3.3-ounce package of Harvest Snaps cost $1.99 at Target, or about 60 cents per ounce. A 6-ounce bag of Harvest Snaps at Walmart was $2.98 at the time of publication, or about 50 cents per ounce. So you won’t necessarily get the best price per ounce buying these snacks at Dollar Tree.

Harvest Snaps are manufactured by Calbee North America, LLC, based in Boardman, Oregon. Calbee bills itself as the largest snack company in Japan. The company expanded to North America in 1970 and sells a variety of snacks that offer an alternative to traditional potato chips.

Harvest Snaps Green Pea Crisp Snacks 2

Harvest Snaps Green Pea Crisp Snacks nutrition information and ingredients. (Click to enlarge.)

Nutritionally, these still have plenty of calories, carbohydrates, and a decent amount of sodium. They’re not something you want to eat without limit. One 2-ounce bag has 270 calories, 11 grams of total fat (14% DV), 0.5-1 grams of saturated fat (4-5% DV), 150-190 mg of sodium (7-8% DV), and 32-33 grams of total carbohydrates (12% DV).

Harvest Snaps Tomato Basil Snacks

Harvest Snaps Tomato Basil Snacks nutrition information and ingredients. (Click to enlarge.)

They do have plenty of dietary fiber, though, coming in at 5-8 grams per serving (18-29% DV). They also have 10 grams of protein.

As far as how they taste, my kids and I like these. Our favorite is the Tomato Basil flavor, which has just the right amount of zest, with a good tomato flavor and not an overpowering basil flavor. The Green Pea flavor has a slightly stronger pea flavor compared to some other crispy pea snacks I’ve had from Aldi, but it’s fine, too. Both flavors make for a good snack when you’re in the mood for something crunchy.

The Verdict:

Harvest Snaps Green Pea or Red Lentil Tomato Basil Snack Crisps are a crunchy alternative to regular potato chips. They taste good, especially the Tomato Basil crisps. They still have a fair number of calories along with some sodium and carbs, so it’s best not to overindulge, but these are a nice snack when you want something other than old-fashioned potato chips.

About Rachael

Rachael is the Co-founder of Dollar Store Reviewer. A writer and editor, she also enjoys cooking, gardening, writing gothic romance, and collecting more house plants than she probably should. You can learn more about her at rachaelsjohnston.com.

One Comment

  1. Thank you so much for doing the math for us. Those $1.25 packages are the highest cost per ounce as you point out, so unless it’s a trial or you don’t eat many snacks, and there aren’t any Walmart or Target stores near you, buy them elsewhere.

Leave a Reply

Your email address will not be published.